Home » Dlaczego automaty do gier są aż tak popularne?
Ostatnia aktualizacja: styczeń 7, 2021

Dlaczego automaty do gier są aż tak popularne?

January 7, 2021

To pytanie prędzej, czy później zawsze w końcu pojawia się w głowie każdej osoby, która zaczyna zgłębiać gry losowe w Internecie. Pierwsze uruchomienie automatu do gier może wręcz odrzucać. Użytkownik zdaje sobie sprawę, że nie ma praktycznie żadnego wpływu na rozgrywkę i wszystko zależy od szczęścia (generatora liczb losowych). W końcu gramy po to, żeby się dobrze bawić. Dlaczego więc automaty do gier pozbawiają swoich odbiorców tej możliwości?

Szybko jednak okazuje się, że maszyny do gier mają znacznie więcej do zaoferowania i pozwalają swoim użytkownikom na ogromną swobodę. Na początku może się to wydawać nieco dziwne, ale tak wygląda rzeczywistość. Automaty do gier stanowią około 90% wszystkich produkcji w kasynach internetowych, co tylko pokazuje, jak bardzo są popularne. Przykładowy serwis hazardowy ma w swojej bibliotece średnio 1000 różnych gier. I tu pojawia się kolejne pytanie – jak taki prosty rodzaj gier może zapewniać aż tyle różnorodnych produktów?

automaty-do-gier-book

Automaty do gier i ich różnorodność – klucz do sukcesu

Jednym z najważniejszych czynników, które stoją za popularnością slotów, jest ich różnorodność. Standardowy automat do gier może przyjąć dowolną tematykę i dziesiątki różnych możliwości wyglądu. To właśnie dlatego gier jest tak dużo. Gracze wymagają możliwości bawienia się przy slocie traktującym o ich ulubionym serialu, postaci z popkultury, czy zespole muzycznym. Jeśli chodzi o tematykę, to można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli coś robi furorę na świecie, to z pewnością wkrótce pojawią się automaty do gier, prezentujące tę tematykę. W ten sposób każdy gracz zawsze znajdzie takie gry, które nie dość, że będą wpisywały się w jego gust pod względem mechaniki, to jeszcze będą traktować o jego ulubionej tematyce.

Prostota to nie przekleństwo

Maszyna do gier ma być z natury prosta i basta. Tak jest od zawsze i nikomu to nie przeszkadza. Gracz ma dołączyć do rozgrywki na świeżo wydanej produkcji i nie zastanawiać się, co teraz powinien zrobić. To jeden z najważniejszych przymiotów slotów, który jest czymś w rodzaju świętości. Coś, co dla jednego może wydawać się dziwne, dla całej reszty użytkowników jest oczywiste. Jeśli w grę wchodzą prawdziwe pieniądze, to nikt nie chce ich utracić tylko dlatego, że niewystarczająco dobrze poznał zasady rozgrywki.

W rzeczywistości, we wszystkie automaty do gier gra się tak samo i najczęściej mają one identyczny interfejs użytkownika. Jeśli dana osoba lubi poruszać się po grach od jednego producenta, to mechanika rozgrywki prawie zawsze jest identyczna. Różnić się mogą jedynie format automatu, funkcje specjalne oraz oprawa graficzna. Wszystkie te różności tak naprawdę nie wpływają na wymagania względem rozgrywki, albo po prostu są dostępne albo uruchamiają się od czasu do czasu (funkcje bonusowe).

automaty-do-gier-wild-walker

Przechodząc do świata iGamingu, należy przyzwyczaić się do jednej podstawowej zasady. Gracze rzadko kiedy mają możliwość ingerencji w rozgrywkę. Otrzymują jedynie szansę na rozegranie kolejnej partii i jeśli wszystko ułoży się szczęśliwie, to odbiorą nagrodę. W automatach do gier jest tak samo: wszystko opiera się na rachunku prawdopodobieństwa i statystyce, nad czym czuwa generator liczb losowych.

Automaty do gier i RTP

Wszystkie sloty mają określony współczynnik zwrotu pieniędzy do gracza. Powszechnie używa się anglojęzycznego skrótu RTP (return to player). Wartość ta jest wyrażana w procentach i przedstawia szacunkowy „zwrot” włożonych w rozgrywkę pieniędzy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu automaty do gier z dzisiejszej perspektywy osiągały bardzo niski poziom RTP, który mógł wynosić nawet około 80%. Mówi się, że standardowe maszyny w pubach, barach i kasynach mogły mieć jeszcze niższy poziom, ponieważ dawniej nikt tego nie kontrolował.

W Internecie jest inaczej – konkurencja jest tak duża, że jeśli dany automat nie zapewni odpowiednio wysokiego poziomu zwrotu, to gracze po prostu sięgną po konkurencyjną produkcję. W ten sposób standardowy na dzisiejsze czasy RTP to około 96%. Oznacza to, że na każde 100 zł włożonych do gry, statystycznie wygrywa się 96 zł. Oczywiście to statystyka i równie dobrze można odebrać wygrane na 500 zł albo nie wygrać nic. Mimo wszystko wiedza o możliwościach wygranych sprawia, że ludzie chętniej sięgają po wybrane gry. W końcu tylko to ma wpływ na rzeczywisty, ostateczny wynik na slocie.

automaty-do-gier-train

 

 

Author
Od wielu lat pasjonuję się grami losowymi i nie tylko. Postanowiłam podzielić się swoją pasją z innymi użytkownikami, żeby udowodnić, iż ta zabawa nie jest taka zła, jak sądzi się w naszym kraju. Bawienie się przy automatach do gier może być tak samo interesujące, jak granie w każde inne gry wideo. Jako szczęśliwy posiadacz konsoli do gier mogę się pod tym podpisać bez zawahania.
Kasyna internetowe to ogromny dział gier online i zdaję sobie sprawę z tego, że początkujący użytkownicy mogą czuć się zagubieni. To właśnie dla nich tworzę swoje teksty, w których próbuje przedstawić wszystkie najważniejsze zagadnienia, ułatwiając podjęcie ostatecznej decyzji.